12 zalet spółki
04 mar, 2024
Masz pomysł na biznes albo prowadzisz już firmę? Nie wiesz jaką formę prawną wybrać?
Zastanawiasz się nad SPZOO – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ale masz wątpliwości czy jest to opłacalne? Pewnie coś słyszałeś a może nawet czytałeś ale głowie mętlik😊
Zgłębienie tematu jest czasochłonne, trudne i niejednokrotnie prowadzi do różnych odpowiedzi.
Rozmyślając nad założeniem spółki powinieneś rozważyć wiele okoliczności. Co jest istotne, każda firm jest indywidualnym podmiotem, a tym samym dużo czynników które nie występują u innych.
Na początek wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka istotnych pytań.
- Czy chcesz ponosić odpowiedzialność za zobowiązania swojej firmy całym swoim teraźniejszym oraz przyszłym majątkiem?
- Czy chcesz zatrudniać osoby i również odpowiadać za ich pracę swoim majątkiem?
- Czy chcesz płacisz spore kładki ZUS – od 1 stycznia 2024 ponad 2000 zł?
- Czy chcesz płacić duże podatki od całego zysku firmy?
- Czy chcesz mieć większą swobodę generowania kosztów?
- Czy chcesz mieć wyższy prestiż jako reprezentant firmy?
- Czy chcesz mieć większą kontrolę nad finansami firmy?
- Czy chciałbyś uzyskać dofinansowanie?
- Czy chciałbyś mieć podwójną zdolność kredytową?
- Czy myślisz o inwestorze?
- Czy chciałbyś unieśmiertelnić firmę ?
- Czy chciałbyś mieć możliwość sprzedaży firmy?
Jeżeli na powyższe pytania większości padła odpowiedz TAK, to znaczy, że SPZOO jest odpowiednią formą. Oczywiście wielu doradców oraz księgowych poleca JDG, z wielu powodów – bo jest tańsza, bo nie wymaga myślenia, bo kasa firny to kasa prywatna etc. Ale co się stanie jak się coś złego przytrafi, wypadek, źle wykonany kontrakt, śmierć…stracimy wszystko a księgowy TYLKO klienta.
1. Odpowiedzialność
Prowadzenie własnego biznesu, niezależnie od formy prawnej (JDG, SPZOO, czy S.A.), zawsze wiąże się z ryzykiem. Jednak istnieją sposoby na zminimalizowanie potencjalnych negatywnych skutków. Przykładem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która za swoje zobowiązania odpowiada własnym majątkiem, a nie majątkiem wspólników. W takim przypadku warto skorzystać z usług, jakie oferuje biuro księgowe Wrocław, aby odpowiednio zarządzać finansami i uniknąć problemów związanych z odpowiedzialnością finansową spółki.
2. Pracownicy
W spółce z o.o., odpowiedzialność za błędy pracowników spoczywa wyłącznie na spółce, co jest istotnym zabezpieczeniem dla właścicieli. Ponadto, w spółce tej nie ma obowiązku zatrudniania pracowników ani odprowadzania składek przez wspólników, co oznacza oszczędność w skali roku. Aby mieć pewność, że wszystkie kwestie pracownicze są właściwie zarządzane, warto skorzystać z usług księgowość Wrocław.
3. ZUS
Do opłacania składek ZUS zobowiązani są wszyscy przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Spółka posiada Zarząd Spółki, którego wynagrodzenie jest zwolnione od OZUSOWANIA. Podstawą jest powołanie a nie umowa zlecenia bądź umowa o pracę.
Prawo w tym wypadku wyraźnie reguluje tę kwestię, zwalniając Zarząd Spółki z takiego obowiązku. Oczywiście spółka musi posiadać minimum dwóch udziałowców.
4. Podatki
Opodatkowanie w SPZOO jest dużo bardzie złożone niż w działalności gospodarczej. Należy przypomniej, iż w JDG płacimy 19% podatku od CAŁEGO wygenerowanego zysku.
W spółce z o.o. opodatkowaniu podlega sama spółka, a nie TYLKO wspólnicy. Podatek pobierany jest od dochodu spółki, które wynosi jedynie 9% jego wartości. Oprócz opodatkowania samego dochodu podatkowi podlegają również dywidendy wypłacane wspólnikom spółki w kwocie 19%. Jednakże wynagrodzenie Zarządu Spółki jest opodatkowane w skali podatkowej na poziomie 18% co jest automatycznie kosztem spółki.
Dodatkowo możemy uzyskiwać wynagrodzenie ze strony spółki z podatkiem dochodowym w kwocie 8,5% bądź 9%. Suma summarum spółka zoo daje nasz możliwość optymalizacji podatku dochodowego do średniej wartości ok 12%.
5. Oddzielenie spółki od nas
Nie ulega wątpliwości, iż w spółce ZOO jest mocne oddzielenie firmy od naszego życia prywatnego. Reprezentujemy spółkę jako Prezes/Członek Zarządu.
W przypadku JDG wszystko jest w jednym „worku” my jako predsiębiorca oraz firma
6. Prestiż
Spółka z o.o. jest postrzegana bardziej profesjonalnie w biznesie. Wychodzi się z założenia, że wspólnicy decydujący się na prowadzenie działalności właśnie w takiej formie mają większą wiedzę na temat zalet spółki z o.o., co może wpłynąć na zawieranie lukratywniejszych kontraktów.
Już sam fakt posiadania przez spółkę własnej osobowości prawnej nadaje zupełnie innego tonu wszelkim rozmową biznesowym, otwierając drzwi, które inaczej pozostałyby zamknięte. Nie ulega wątpliwości,iż prestiż, to też rozwój, zewnętrzny kapitał oraz propozycje biznesowe, których możesz oczekiwać wraz z rozwojem firmy.
7. Kontrola finansów
W spółce z pełną księgowością dużo łatwiej kontrolować przepływy finansowe, istnieje możliwość wyodrębniania kont tzn. plan kont. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie księgowości zarządczej.
8. Dofinansowania i dotacje
Dość często o dotację unijną mogą ubiegać się spółki z o.o. spełniające bardziej restrykcyjne kryteria, ale wciąż mamy do czynienia, z których rozwiązaniami nie uświadczymy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, gdyż ta pozwala w praktyce ubiegać się tylko na dotację do jej założenia.
9. Kredytowanie
Spółka z o.o. ma więcej możliwości kredytowania. Zdolność kredytowa spółki i jej wspólników w żaden sposób wzajemnie na siebie nie wpływają. Spółka to osobny podmiot, z odseparowanym kapitałem. Dlatego też wspólnicy mogą swobodnie zaciągać kredyty, leasingi na własne, prywatne potrzeby bez obaw, iż obniży to zdolność kredytową spółki a tym samym sama spółka zaciąga zobowiązania nie mające żadnego wpływu na zdolność udziałowców.
10. Inwestorzy
Często w celu skalowania spółki można wykorzystać kilka rozwiązań: „private equity” oraz „venture capital”. Są to formy funduszy inwestycyjnych, dzięki którym można dofinansować kapitał spółki. Fundusze Venture Capital często wiążą się z inwestycjami we wczesnej fazie rozwoju przedsiębiorstwa. Często z możliwości takiego dofinansowania korzystają firmy związane z innowacyjnymi technologiami teleinformatycznymi, twórcy aplikacji i serwisów internetowych. Umowy inwestycyjne są bardzo złożone i należy wówczas podczas negocjacji skorzystać w obsługi prawnej wyspecjalizowanej kancelarii prawnej.
11. Nieśmiertelna firma
Dwóch słowach….Twoja śmierć to również śmierć Twojej firmy i wymagalność zobowiązań tj. spłata kredytów, zamknięcie umów, wypłata wynagrodzeń dla pracowników w potrójnej wysokości etc.
12. Sprzedaż firmy
Rozwiązanie, dla którego warto rozważyć rozpoczęciem działalności w formie spółki ZOO, którego nie odnajdziemy w JDG. Zwyczajnie, możliwość odsprzedania jednoosobowej działalności gospodarczej nie istnieje. W wypadku, w którym chcielibyśmy zrezygnować z dalszego prowadzenia naszej firmy, tą należało by po prostu zamknąć, albo przekształcić w SPZOO ( przekształcenie łączy się z dużymi kosztami). Jeżeli podejmiemy decyzję o odejściu od prowadzenia danej spółki z o.o., możemy ją sprzedaż i uzyskać wynagrodzenie.